Prof. dr hab. n. med. Irena Roterman-Konieczna

Irena Roterman-Konieczna – wykształcenie: Wydział Mat-Fiz-Chem (1973) Uniwersytet Jagielloński,  kierunek: chemia,  specjalizacja:  chemia teoretyczna.

Zatrudnienie od 1974 roku: Akademia Medyczna im. Mikołaja Kopernika w Krakowie.  Obecnie Collegium Medicum–Uniwersytet Jagielloński

Doktorat (1985) – Akademia Medyczna im. Mikołaja Kopernika (obecnie Collegium Medicum Uniwersytet Jagielloński) – temat:  Struktura immunoglobuliny.

1987-1989 – Cornell University Ithaca NY USA – zespół prof. Harolda Scheragi – dwuletni staż po-doktorski – tematyka: struktura białek

Habilitacja – 1995 – Wydział Biotechnologii Uniwersytet Jagielloński – temat:  Relacja struktury białka do funkcji biologicznej.

Tytuł Profesora nauki medyczne – 2005 – Collegium Medicum – Uniwersytet Jagielloński

Od 2002-2020 kierownik Zakładu Bioinformatyki i Telemedycyny Coll Med. UJ.

Udział w grancie europejskim EuChinaGrid – wyróżnienie Ministra w postaci „Brukselki”.

Tematyka badawcza – struktura białek, funkcja białek, struktura amyloidu

Badania oparte o wieloletnią współpracę z zespołem Prof. Leszka Koniecznego – Katedra Biochemii Lekarskiej – Collegium Medium Uniwersytet Jagielloński.

Współpraca eksperymentatorów z komputerowcami zaowocowała dość niezłym dorobkiem podanym poniżej:

•  “Protein folding In Silico” – Woodhead Publishing (obecnie Elsevier) – 2012
  •  “Identification of ligand binding site and Protein-Protein interaction area” – Springer 2013.
  •  “Systems Biology – Functional Strategies of Living Organism” – Springer 2014
  •  „Biologia Systemów – Strategia działania organizmu żywego” – PWN – I wydanie – 2010,  II wydanie 2017
  •  “Self-assembled molecules – New kind of protein ligands – Supramolecular Ligands” – Springer 2018
  •  “From globular proteins to amyloids” – Elsevier – 2020

Działalność dydaktyczna:

Tematyka kursów dydaktycznych prowadzonych przez Zakład opracowana w formie wydania zbiorowego:

• “Simulation In Medicine – Preclinical and clinical applications” – Walter de Gruyter – Berlin – 2015
  • “Simulation In Medicine – Computer aided diagnostics and therapy” – Walter de Gruyter – Berlin 2020

Doświadczenie w nauczaniu metod statystycznych dla analizy danych medycznych:

• „Statystyka na receptę” – Wydawnictwo UJ – 2010
  • “Statistics by prescription” – Jagiellonian University Press – 2009

Od roku 2005 Redaktor Naczelna czasopisma „Bio-Algorithms and Med-Systems” – obecnie wydawcą jest Walter de Gruyter – Berlin

Nazwisko Irena Roterman obecne jest na liście najbardziej wpływowych naukowców w świecie za rok 2020 – TOP2%.

Wielkość fontu